BusinessVize.cz

IT Software PDF-XChange Viewer aneb je libo si do PDF dokumentů dělat poznámky?

Reklama

Jsou vaši zaměstnanci v práci a v životě spokojení?
Spokojení zaměstnanci jsou kreativnější, o 12 % produktivnější a zvyšují tržby! POMŮŽEME VÁM S HR 2.0

PDF-XChange Viewer aneb je libo si do PDF dokumentů dělat poznámky?

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 2
NejhoršíNejlepší 

 

Práce s PDF dokumenty je pro řadu z nás každodenní součástí pracovního dne. PDF dokumenty mají řadu výhod, dají se číst v počítači, mobilu, Macu, atd. Navíc mají stále vždy stejný vzhled. Jedinou, dosti významnou nevýhodou, je to, že je není možné editovat a dělat si do nich poznámky. Bezplatně dostupný software PDF XChange Viewer však tento zádrhel odstraňuje.

Tak trochu chytřejší čtečka

Osobně jsem PDF-XChange Viewer až donedávna neznal. Narazil jsem na něj až díky serveru ExtraWindows.cz, který o něm napsal krátkou recenzi. PDF-XChange Viewer je bezplatně dostupný software pro prohlížení a základní editaci PDF dokumentů. Onou základní editací přitom myslíme fakt, že se s dokumentem dá do jisté míry pracovat de facto, jako kdyby byl vytištěný na papíře. Můžete si v něm zvýrazňovat, škrtat, kreslit, zapisovat poznámky, atd. Nemůžete v něm však přímo editovat text jako ve Wordu, vyměňovat vložené obrázky apod. Rozhodně to tedy není Adobe Acrobat. Je to vlastně jen o něco chytřejší čtečka, která vás však svými funkcemi může oslovit. Hlavně, pokud často pracujete s dlouhými PDF dokumenty, ve kterých vyhledáváte důležité pasáže, které si potřebujete vyznačit. Obrovskou výhodou PDF-XChange Viewer je také jeho úplná česká lokalizace a plná podpora české diakritiky. Jediné, co není česky, je nápověda.

TIP: PDF-XChange Viewer si můžete stáhnout zde.

Děláme si poznámky

Poznámky v PDF-XChange Vieweru fungují bohužel poněkud jinak než ve Wordu. Zatímco ve Wordu se vyznačí text, ke kterému je poznámka vztažena a samotná poznámka se pak umístí na pravém boku dokumentu, v PDF-XChange Vieweru to funguje tak, že existenci poznámky indikuje malá žlutá ikona, od které se táhne žlutý paprsek až k zavíratelnému oknu s textem. Toto okno buď můžete uložit v otevřeném stavu anebo se dá zavřít s tím, že dvojklikem na žlutou ikonu si poznámku zobrazíte. Příjemné přitom je, že zobrazování poznámek funguje identickým způsobem v asi nejrozšířenějším Adobe Acrobat Readeru. V rámci poznámek, kterým se v českém překladu říká Komentáře, je možné si také zvýrazňovat v dokumentu text, škrtat původní text a připisovat si do textu zápisky (např. když škrtnete nevyhovující nadpis, můžete vedle napsat ten, co tam chcete mít). U placené verze, která stojí 28 € na 1 licenci s 1 ročním bezplatným upgradem v ceně lze všechny komentáře také přímo integrovat do dokumentu, což je vhodné třeba tehdy, kdy si má dokument s komentáři prohlížeč člověk se starším nebo jednodušším PDF prohlížečem (např. v mobilním telefonu).

Ochrana PDF dokumentu heslem

Klíčovou výhodou PDF dokumentů jsou jejich široké možnosti v oblasti zabezpečení. Ty však standardně bezplatné programy na tvorbu PDF (např. integrovaný export PDF ve Wordu) nepodporují. PDF-XChange Viewer je ale podporuje. Ve vlastnostech dokumentu tak vedle standardního titulu, autora, předmětu, klíčových slov a dalších Metadat můžete měnit i jeho zabezpečení. I pro PDF dokument vyexportovaný z Wordu tak můžete zadat heslo pro otevření dokumentu a heslo pro změnu přístupových práv. Sami si pak můžete zvolit, zda dovolíte PDF dokument tisknout (a případně v jakém rozlišení) a jaké povolíte v PDF dokumentu provádět změny. Samozřejmostí je i možnost zakázat kopírování textu a obrázků. Všechny tyto funkce jsou přitom k dispozici i v bezplatné verzi PDF-XChange Vieweru!

Vytváříme a upravujeme PDF dokument

Co už bohužel bezplatná verze neobsahuje, je podpora přímého vytváření a úprav PDF dokumentu. Jedinou povolenou úpravou je otáčení jednotlivých stránek, které vám ovšem může přijít často také vhod. Placená verze vám pak navíc za 28 € za licenci nabídne možnost vytvořit si úplně čistý PDF dokument, vytvořit PDF dokument z RTF souboru (standardně nabízí zdarma Word a některé zdarma dostupné PDF tiskárny), vytvořit PDF souboru ze skeneru (standardně nabízí zdarma většina výrobců skenerů) anebo z obrazového souboru (standardně nabízí některé zdarma dostupné PDF tiskárny).

Co už ale bezplatně dostupné nástroje běžně nenabízí, jsou možnosti v oblasti editace PDF dokumentů. PDF-XChange Creator v této oblasti nabízí odstraňování a přidávání stránek do hotových PDF dokumentů, ořezání stránek, přidání příloh a v neposlední řadě také vložení podpisu.

Celkový verdikt

PDF-XChange Viewer je určitě velice užitečný pomocník, který vám může pomoci nahradit Adobe Acrobat Reader v pozici čtečky PDF dokumentů. Možnost vyznačit si v PDF vybraný text a dělat si do něj poznámky ocení řada uživatelů, kteří s PDF dokumenty jako jsou různé product sheety, studijní materiály, směrnice, atd. musí každý den pracovat. Investice 28 € do dodatečných funkcí jako je dodatečné vkládaní či odstraňování stránek nebo přímá tvorba PDF dokumentů se pak může vyplatit jen v některých specifických scénářích použití. Celkově bych však PDF-XChange Viewer hodnotil jako velice schopný a příjemný program. Jen je třeba, jak je u freeware dnes již obvyklé, dát si při instalaci pozor, abyste neodklepli spolu s instalací PDF-XChange Vieweru také instalaci nejrůznějších doplňkových lišt a přenastavení vašeho webového prohlížeče. Instalaci si proto zcela určitě zvolte uživatelskou a před každým kliknutím na tlačítko „Další“ si pečlivě čtěte, co potvrzujete.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Share/Save/Bookmark