BusinessVize.cz

Finance Finanční řízení Řešíte návratnost investice do vlastního sídla firmy? S dobrým systémem tepelné pohody ušetříte na energiích

Reklama

Jsou vaši zaměstnanci v práci a v životě spokojení?
Spokojení zaměstnanci jsou kreativnější, o 12 % produktivnější a zvyšují tržby! POMŮŽEME VÁM S HR 2.0

Řešíte návratnost investice do vlastního sídla firmy? S dobrým systémem tepelné pohody ušetříte na energiích

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 3
NejhoršíNejlepší 

Reklama: Při rozvažování o tom, jestli svou firmu přesunout do vlastního sídla, nebo zůstat někde v nájmu, hrají svou roli i projekce ročních nákladů na provoz takové budovy. Součástí těchto nákladů bývá velmi často i rozvaha o ceně vytápění a samozřejmě také chlazení, které je díky čím dál teplejším létům na našem území ještě o něco aktuálnější než v minulosti.

Nejčastěji je potřeba teplotního komfortu zaměstnanců řešena pomocí konvenčního vytápění, ke kterému někteří výrobci či pronajímatelé prostoru přidávají tzv. inteligentní řízení vytápění, které sice může nějaké prostředky uspořit, nicméně vždy s sebou nesou dodatečné náklady na nerovnoměrné využití otopné soustavy. Jak tedy topit a chladit levně, ale zároveň zaručit dostatečný komfort vašim zaměstnancům?

Nevýhody konvenčních topných a chladicích systémů v kancelářském provozu

Mezi největší nevýhody běžných topných těles, tedy radiátorů, patří zejména vysoká teplota používaná na ohřev otopné vody, která bez problému překoná i 50 stupňů Celsia, a nedostatečná plocha těchto sálavých těles, díky které je nutné dodávat do celé soustavy větší množství tepelné energie, a tím vzrůstá i jeho finanční náročnost. Inteligentní řízení v tomto případě sice ušetří část nákladů, nicméně při konvenčním způsobu vytápění se přesto nevyhnete nákladům souvisejícím s opětovným zahříváním celého systému, proto nelze kombinaci konvenčního topného systému a inteligentních řídicích systémů úplně doporučit.

Co se týče zřejmých nevýhod klimatizačních jednotek, které si velká část z vás pravděpodobně zažila na vlastní kůži, nemusíme připomínat bolesti krční páteře, nachlazení a jiné problémy horních cest dýchacích spojených s obdobím, kdy se v prvních letních dnech rozjedou klimatizace ve většině kanceláří. Kromě zdravotních rizik s sebou ještě klimatizační jednotky nesou samozřejmě značnou spotřebu elektrického proudu a nutnost jejich pravidelného servisování a hygienického čištění, jelikož může být výparník klimatizace zdrojem alergenních bakterií a plísní.

Tepelná pohoda, zdraví a úspory

Jak tedy vidíme ze stručně popsaných problémů, které s sebou nese kombinace klasických tepelných rozvodů a klimatizačních jednotek, společným jmenovatelem každého rozvažování o fungování ve vlastním sídle je snaha o udržení tepelné pohody spojená s minimalizací nákladů a zdravotních rizik pro vaše zaměstnance. Aktuální trendy v segmentu managementu energií přejí zejména alternativním zdrojům a konstrukcím tepelných rozvodů, které spíše než jednorázové výkony preferují konstantní teplotu ze širší tepelné sálavé plochy. Takové řešení zajistí nejenom větší pohodlí zaměstnanců, ale také významně sníží vaše celkové náklady na tento segment energií. Mezi takovéto řešení počítáme např. podlahové topení či nejrůznější pasivní chladiče vzduchu, které nevyfukují přímý studený proud. Unikátním řešením je v tomto směru i český systém iClima, který představuje nový směr jak technologické inovace, tak i snižování nákladů.

Snížení nákladů na topení až o 90% díky systému iClima

Pokud bychom měli ve stručnosti popsat princip fungování systému iClima, řekli bychom nejspíš, že se jedná o soustavu prvků, která přemýšlí o tepelném komfortu obyvatel daného prostoru jako o celku a nikoliv pouze v jednotlivých situacích. Základem tohoto systému jsou tzv. kapilární tepelné rohože, což jsou tenké trubičky, které jsou rozvedené po celé ploše obývaných prostor, tedy jak ve stropech a podlahách, tak i ve zdech přímo pod omítkou. V kapilárách následně cirkuluje voda o teplotě pouhých 24 stupňů Celsia, která ovšem díky široké teplosměnné ploše tepelných rohoží bez problému udrží po celý rok, tedy jak v létě, tak v zimě, v interiéru příjemnou teplotu 22 stupňů Celsia (+/- 2 stupně).

Voda v kapilárách je udržována na stálé teplotě díky soustavě tepelných čerpadel posílených o vakuové solární trubice. Energie využívaná k dodání tepla do soustavy je tak využívána zejména z přirozených zdrojů okolí daného objektu, tedy buď přímo ze země (tepelné čerpadlo země–voda) či zdrojů podzemních vod (čerpadlo voda–voda). Díky této technologické inovaci se nejen zbavíte problémů nehospodárného topení, ale zároveň jste schopni předejít velkému množství zdravotních komplikací vašich zaměstnanců. Některé stavby, které zavedly systém iClima vykazují úspory ročních nákladů i přes 90% oproti předcházejícímu stavu.

Kdy je vhodné pořízení systému iClima

Z těchto staveb můžeme jmenovat projekty multifunkčního objektu v Zápech u Prahy, kde celkové náklady na teplo i chlazení snížily z původních 995 000 Kč ročně na neuvěřitelných 43 000 Kč za rok při celkové užitné ploše více než 4 000 m2. U menších objektů, jako byla typizovaná stavba rodinného domu o celkové ploše 180 m2, dosáhla finální výše nákladů se systémem iClima pouhých 1800 Kč/rok. Zde si můžete prohlédnout zmíněné i další realizované projekty. Takto vysoké úspory jsou ovšem možné pouze při plné integraci systému iClima do dané stavby, tedy stavbou podzemního kolektoru/vrtu pro tepelná čerpadla a rozvedení kapilárních sítí po celé ploše.

Tím se ostatně dostáváme k otázce, kdy je pořízení systému iClima nejvhodnější. Ideálním okamžikem, kdy přemýšlet o pořízení systému iClima, je typicky před rekonstrukcí či stavbou prostoru, který byste chtěli využívat jako sídlo své firmy. Kapilární sítě se totiž musí instalovat ještě před položením finálních interiérových omítek a podlah, aby tak byla zaručena jejich maximální účinnost. Plánujete-li stavbu vlastního sídla firmy, větší rekonstrukci či prostě jen chcete zásadně změnit energetickou a zdravotní náročnost místa, ze kterého podnikáte, pak určitě doporučíme vzít systém iClima do úvahy.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Share/Save/Bookmark