BusinessVize.cz

Titulní stránka

Reklama

Jsou vaši zaměstnanci v práci a v životě spokojení?
Spokojení zaměstnanci jsou kreativnější, o 12 % produktivnější a zvyšují tržby! POMŮŽEME VÁM S HR 2.0

Teorie evoluce a revoluce: Jak zachránit firmu při rychlém růstu

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 

EXKLUZIVNĚ: Podle teorie Larry E. Greinera, profesora z Harvard Business School, publikované v roce 1972 si všechny firmy procházejí obdobným cyklem střídání ekonomického růstu a poklesu. Za každým růstem je evoluce, která vyústí v krizi, kdy firma začne stagnovat a potřebuje revoluci, aby rostla dál. Zajímavé je, že jednotlivé fáze se opakují u velké části firem na trhu a že tyto krize mají jasně danou posloupnost. Trápí-li vaší firmu stagnace, je možné, že se zrovna nachází v době čekání na další revoluci.

 

Tvůrčí fáze a krize vedení

Na počátku každé firmy stojí tvůrčí fáze. Majitelé mají jasnou vizi, jak by firma měla fungovat, a čím by se měla živit. Tato vize se postupně mění a firma nalézá stále nové a nové prostředky, jak růst. Firma se snaží dělat věci netradičně, hledá inovace, které ji pomohou v dalším růstu. V čele firmy stojí majitelé, komunikace v rámci firmy je značně neformální a uvolněná, pracovníci nemají problém s častou prací přesčas. Manažeři a vlastníci v jedné osobě mají dokonalý přehled o potřebách jednotlivých zaměstnanců, firmy i jejích zákazníků. S narůstajícími tržbami a úspěchy se však zvyšuje počet zaměstnanců a roste tlak na zvyšování efektivity. Firma často řeší také kapacitní problémy a výkyvy poptávky. Společnost už nelze řídit neformálně a spolu s novými zaměstnanci a novými problémy se z ní vytrácí původní nadšení. Nastává krize vedení.

Profesionální řízení a krize autonomie

Ve firmě je potřeba provést radikální změny. Ty pomůže udělat profesionální management, který formalizuje a standardizuje vztahy na pracovišti, zavede pevné finanční řízení, rozpočty, plánování, procesní řízení, atd. Často je v této fázi zaveden i podnikový informační systém....

Celý článek najdete zde v sekci Pro registrované/Exkluzivní články, ke které mají přístup pouze registrovaní uživatelé. Zdarma registrovat se můžete zde.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Share/Save/Bookmark