BusinessVize.cz

Telekomunikace Datové přenosy a sítě Přichází 3G internet pro občasné použití od O2

Reklama

Jsou vaši zaměstnanci v práci a v životě spokojení?
Spokojení zaměstnanci jsou kreativnější, o 12 % produktivnější a zvyšují tržby! POMŮŽEME VÁM S HR 2.0

Přichází 3G internet pro občasné použití od O2

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 

 

O2 je v oblasti mobilních dat v České republice v současné době tou nejrozumnější volbou, a to jak po stránce pokrytí, tak po stránce dosahovaných rychlostí. Až do včerejška však O2 nenabízelo žádnou alternativu pro ty, kteří standardně sedí v kanceláři a mobilní internet potřebují jen občas. Dnes už je to ale jinak.

Co nabízí

O2 nabízí dvě mobilní datové sítě 3. generace, tedy s maximální teoretickou přenosovou rychlostí nad 300 kbit/s. Předplacený tarif se však bohužel týká jen sítě UMTS, která v současné době pokrývá jen 28% populace – jmenovitě všechna krajská města a jejich bezprostřední okolí + první okresní města. Co do pokrytí se tak jedná o horší alternativa než předplacený 3G internet od U:fona, o kterém jsme psali v tomto článku. Na druhou stranu síť UMTS od O2 nabízí oproti U:fonovi pět- až desetkrát vyšší rychlosti. Ty dosahují v menších městech obvykle okolo 2,5 Mbit/s, v Praze, kde je koncentrace uživatelů největší, se pak běžně pohybují nad hranicí 1 Mbit/s. Navíc předplacený internet od O2 jde použít i v síti GPRS (rychlost cca. 50 kbit/s), která má pokrytí všude, a v síti EDGE (rychlost cca. 150 kbit/s), která pokrývá 44% území ČR.

Kde ho najdete

Předplacený internet od O2 tedy rozhodně nevyužijete všude. Má smysl o něm uvažovat jen tehdy, když ho budete potřebovat v následujících městech: Praha, Brno, Ostrava, Zlín, Olomouc, Jihlava, České Budějovice, Plzeň, Karlovy Vary, Ústí nad Labem, Liberec, Hradec Králové, Pardubice, Kladno, Rokycany, Ždár nad Sázavou, Frýdek-Místek a od 1. června také Beroun. U krajských měst navíc počítejte s pokrytím také v jejich bezprostředním okolí. Podrobnosti o pokrytí najdete na stránkách O2. Pro ty, kteří potřebují 3G internet téměř všude je pak nejlepší volbou kombinace CDMA a UMTS od O2, která se však nenabízí v předplacené formě.

Na kolik vás přijde

O2 Předplacený mobilní internet má celkem jednoduchou tarifikační logiku. Zakoupíte si jeden ze čtyř internetových balíčků, přičemž každý balíček obsahuje určitý počet 24 hodinových oken. V jednom 24 hodinovém okně můžete stáhnout maximálně 500 MB, poté se přenosová rychlost uměle omezí na 32 kbit/s. Okno začínáte čerpát automaticky v okamžiku, kdy se připojíte k internetu. Pokud se tak připojíte například ve čtvrtek v 11:23, pak se až do pátku 11:22 můžete libovolně připojovat a odpojovat od internetu. Když se připojíte v pátek ve 12:05 začnete automaticky čerpat další 24 hodinové okno, pakliže jej máte k dispozici. Významnou nevýhodou balíčků je však fakt, že je musíte vyčerpat nejpozději do dvou měsíců od jejich aktivace. To bohužel výrazně omezuje použitelnost zejména balíčku 30×24 hodinové okno. U U:fona na podobně nesmyslné omezení nenarazíte.

Balíček Cena s DPH Cena bez DPH Přepočtená cena za 24 hod.
1×24 50,00 Kč 41,67 Kč 41,67 Kč
5×24 200,00 Kč 166,67 Kč 33,33 Kč
10×24 350,00 Kč 291,67 Kč 29,17 Kč
30×24 900,00 Kč 750,00 Kč 25,00 Kč

Jak ho získáte

Předplacené internetové balíčky si můžete pořídit jak ke stávajícímu tarifu, tak si je můžete zakoupit s novou SIM kartou, kterou si pak dáte do datového modulu v notebooku anebo do USB modemu, který si můžete za poměrně výhodnou cenu koupit přímo s datovou SIM kartou. Cena datové SIM karty je 95 Kč včetně DPH a balíčku 1×24 hodin. Cena O2 mobilní internet sady zahrnující SIM kartu i poměrně dobrý USB modem Huawei E 1750 je pak 995 Kč včetně DPH a 5 po sobě jdoucích týdnů internetu zdarma, které se počítají od prvního připojení k internetu.

Samotné datové balíčky si pak pořídíte tak, že si příslušnou částkou dobijete v bankomatu, terminálu Sazky nebo internetovém bankovnictví vybraných bank svoji předplacenou datovou kartu anebo že si balíček objednáte ke svému paušálu. Dobít můžete také prostřednictvím klasického dobíjecího kuponu, a to přímo na adrese www.o2pripojse.cz, která je dostupná jen uživatelům mobilní sítě O2 (ostatní jsou přesměrováni na stránky O2).

Náš verdikt

Jak už jsme řekli v článku o obdobné službě U:fona, tak myšlenka předplaceného mobilního internetu jen na omezené časové úseky je určitě správná a vyplatí se zejména těm firmám, jejichž zaměstnanci potřebují mobilní internet jen příležitostně (třeba, aby mohli dokončit nějakou práci o víkendu, aby mohli zpracovat nějaký úkol během služební cesty, atd.). Co se nám příliš nelíbí, je způsob dobíjení, kdy je třeba si někde nejprve fyzicky pořídit dobíjecí kupon nebo kartu dobít. Také nám přijde příliš přísné omezení platnosti jen na dva měsíce. Co se nám líbí, je možnost využít předplacených datových balíčků i u stávajícího hlasového tarifu, bezkonkurenčně nejvyšší rychlost, stále se mírně vylepšující pokrytí a také fakt, že modem je podstatně levnější než u U:fona, jde použít i v sítích T-Mobile a Vodafone a hlavně jej nemusíte vůbec kupovat, protože datový modul čím dál častěji najdete přímo v notebooku anebo pro připojení k internetu můžete využít svůj mobilní telefon (pokud podporuje UMTS s technologií HSDPA a lépe také HSUPA).

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Share/Save/Bookmark