BusinessVize.cz

Telekomunikace Datové přenosy a sítě 3G internet pro občasné použití za 30 korun na den

Reklama

Jsou vaši zaměstnanci v práci a v životě spokojení?
Spokojení zaměstnanci jsou kreativnější, o 12 % produktivnější a zvyšují tržby! POMŮŽEME VÁM S HR 2.0

3G internet pro občasné použití za 30 korun na den

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Modem zapojený do notebooku

Vysokorychlostní mobilní připojení se stává pro řadu firem a jejich zaměstnanců nezbytností. Ne každý však potřebuje mobilní internet tak často, aby byl ochoten platit vysoký měsíční paušál. Navíc, jakmile se nacházíte mimo velká města, je nabídka vysokorychlostního internetu nepoměrně horší. Co byste ale řekli rychlému internetu za 30 Kč na den?

Pro mobilní data mimo města

Zatímco ve městech, i mimo Prahu, se díky rozmachu UMTS u O2 situace již dávno výrazně zlepšila, tak mimo města je s vysokorychlostním mobilním internetem zásadní problém. Internet o rychlosti dial-upu máte k dispozici všude u všech našich operátorů, a to prostřednictvím technologie GPRS. O něco rychlejší internet nabízí technologie EDGE s teoretickou hranicí 236,8 kbit/s směrem k uživateli a 59,2 směrem od uživatele. V reálu se přitom rychlosti pohybují směrem k uživateli mezi 100 až 200 kbit/s. Problém je však s latencí neboli zpožděním mezi odesláním požadavku a obdržením odpovědi na něj. Latence u EDGE činí skoro 1 sekundu, což je 100× více než například u ADSL. Díky tomu je surfování po webu, kdy jsou odesílány při prohlížení jedné stránky desítky požadavků, velice pomalé. EDGE téměř na celém pokrytém území nabízí v tuto chvíli pouze T-Mobile. Vodafone pokrývá všechna okresní a větší města a O2 EDGE používá jen příležitostně. Nicméně EDGE je v současné době velkých e-mailových příloh, obrovských webových stránek a videí v praxi použitelné pouze v mobilu.

Pro rychlejší data potřebujete speciální modem

Naštěstí mimo města existují v České republice hned tři mobilní datové sítě 3. generace. Tu nejrychlejší nabízí síť U:fon, kterou provozuje společnost Mobilkom. Ta využívá standardu CDMA2000 1xEV-DO Rev. A v pásmu 450 MHz a nabízí maximální teoretickou přenosovou rychlost až 3,1 Mbit/s směrem k uživateli a 1,8 Mbit/s směrem od uživatele. Reálné rychlosti jsou pochopitelně nižší a sám U:fon tvrdí, že se pohybují na hranici 400 až 700 kbit/s. Podstatná je zde také latence, která se pohybuje okolo 100 ms, což je oproti EDGE významný posun. Vysokorychlostní internet mimo velká města také O2 s technologií CDMA2000 1xEV-DO Rev. 0, což je předchozí verze technologie použité U:fonem, a T-Mobile s technologií UMTS TDD. Každá z těchto tří sítí však vyžaduje specializovaný modem nebo zásuvnou kartu do notebooku.

U:fonova předplacená datová karta

U:fonova nabídka mobilních dat je výjimečná v tom, že je u něj k dispozici mobilní datová předplacená karta právě pro síť 3. generace. Aby zákazník předplacených služeb mohl využívat, musí si nejprve pořídit předplacenou sadu s modemem VW110L za cenu 1890 Kč včetně DPH (1588 Kč bez DPH). V ceně sady je kromě modemu také předplacený kredit 300 Kč včetně DPH, který vystačí na 10 dnů připojení. Dobíjení kreditu lze následně provádět buď prostřednictvím platební karty anebo převodem na účet (více informací najdete zde). Poněkud problematické však může být pokrytí. To u U:fonovi 3G sítě na rozdíl od O2 a T-Mobile není příliš velké. Pokud máte v úmyslu U:fonova předplacená data příležitostně využívat, je vhodné se nejprve podívat, zda nabízí pokrytí v oblastech, ve kterých budete internet využívat. Mapu pokrytí sítě U:fon naleznete zde.

Modem v sadě je malý, ale pomalejší

Modem VW110L, který naleznete v předplacené sadě je celkem malý. Podobně jako ostatní zařízení pro pásmo 450 MHz obsahuje také výsuvnou anténu. Ta bohužel není nijak velká, díky čemuž jsou reálné přenosové rychlosti o něco nižší než oněch 400 až 700 kbit/s. I tak je však internet rychlejší než s EDGE. S tímto modemem také na mapě pokrytí pátrejte spíše po pokrytí bez externí antény.

Instalace modemu

Instalace modemu je poměrně rychlá. Modem se připojuje prostřednictvím USB portu a obsahuje v sobě také všechny potřebné ovladače. Ty se při prvním vložení modemu sami nainstalují. Instalace na Windows Vista trvá poněkud déle než obvykle (tj. několik minut), nicméně probíhá naprosto bez problémů. Následné používání modemu je rychlé a intuitivní. Po kliknutí na ikonku na ploše s názvem U:fonův 3G mobilní internet se zobrazí malé okno s informací o signálu. Pokud je signál k dispozici, stačí kliknout na tlačítko Připojit a vše funguje. Ovládací program ukazuje informaci o intenzitě signálu (kolonka Signál) a o odstupu signál/šum (kolonka Kvalita signálu), která je pro rychlost připojení určující. Modem je možné provozovat jak ve svislé tak vodorovné poloze. Pokud je rychlost připojení příliš pomalá, vyplatí se proto experimentovat s celkovou polohou notebooku i s natočením modemu. Vodítkem vám přitom může být právě ukazatel Kvalita signálu.

Dobrý nápad za dobré peníze

Pokud patříte mezi ty uživatele notebooků, kteří potřebují mobilní připojení jen příležitostně a kteří se nacházejí v oblasti pokryté signálem sítě U:fon, pak je nová předplacená sada pro vás velice elegantním řešením. Za cenu 30 Kč včetně DPH na den je U:fonův internet konkurenceschopný i tehdy, budete-li ho používat 12 dní v měsíci. Jedinou překážkou ve využívání předplaceného internetu od U:fona tak může být příliš malé pokrytí a cena modemu. Modem byste si však museli zakoupit i u zbylých dvou operátorů mimoměstských 3G sítí.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Share/Save/Bookmark