BusinessVize.cz

Telekomunikace Telefony Nokia E52 – za málo peněz hodně muziky

Reklama

Jsou vaši zaměstnanci v práci a v životě spokojení?
Spokojení zaměstnanci jsou kreativnější, o 12 % produktivnější a zvyšují tržby! POMŮŽEME VÁM S HR 2.0

Nokia E52 – za málo peněz hodně muziky

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 5
NejhoršíNejlepší 

Aktualizováno: Nokia E52 se dá v současné době sehnat za částku okolo 6 000 Kč včetně DPH, což na chytrý telefon není mnoho. Pojďme se podívat pohledem manažera na to, co umí Nokia E52 za tyto peníze předvést. Vyplatí se do ní investovat?

Zaměřeno na manažerské funkce

Než se začneme zabývat samotnou recenzí, pojďme si nejprve říci, co v recenzích mobilních telefonů na BusinessVizi vlastně najdete. Nebudou to totiž ani desítky screenshotů a ani náhrada manuálu. Na BusinessVizi se vždy budeme zabývat jen tím, co je důležité pro manažera. Na podrobné recenze mobilních telefonů vás proto raději odkáži hned v úvodu na specializované servery.

Recenzi telefonu na mobil.cz si můžete přečíst zde.
Recenzi telefonu na mobilmania.cz si můžete přečíst
zde.

Kontakty

První, co manažera zajímá, je správa kontaktů. Kontakty má Nokia E52 zpracované poměrně hezky. Synchronizace s Outlookem (i s Microsoft Exchange Serverem) funguje naprosto bezchybně a obstarává ho aplikace Nokia PC Suite, kterou najdete na přiloženém CD. Vyhledávat můžete buď podle jména anebo podle firmy, přičemž mezi jednotlivými typy hledání není třeba přepínat. Telefon je rozpozná sám. Navíc, jak jste možná ze starších Nokií zvyklí, i zde můžete rozdělit kontakty do skupin a přidělovat různé vyzváněcí tóny jak celým skupinám, tak jednotlivým kontaktům. Velice zajímavou funkcí je přitom možnost nechat si od telefonu přečíst jméno volajícího. Hlasový syntetizér přitom zvládá češtinu i angličtinu velmi dobře a je mu téměř vždy rozumět. Ptáte se, k čemu taková funkce je? Doslova ideální je při řízení, kdy máte handsfree sadu a telefon vám do ucha sdělí, kdo volá (pakliže číslo volajícího máte v kontaktech). Poměrně dobré je to však i bez handsfree, když vám telefon leží v kanceláři kdesi na stole a vy jej hledáte a už při hledání víte, kdo volá. Hloupé je, že si nemůžete zvolit, aby telefon kontakty četl jen při používání handsfree sady. Velice zajímavou funkcí je také zobrazování příchozích hovorů a SMS na liště počítače v okamžiku, kdy je telefon k počítači připojen prostřednictvím Bluetooth nebo datového kabelu. Hovor nicméně není možné v počítači přijmout, odmítnout ho ale můžete.

Správa hovorů

O něco horší je to se správou hovorů. Telefon neumí nijak jednoduše zobrazit u zmeškaných/odchozích/příchozích hovorů od lidí v kontaktech telefonní číslo, ze kterého volali. Pokud tak máte u jednoho kontaktu více telefonních čísel, nemáte jak zjistit, jestli vám daný člověk volal z kanceláře nebo z mobilu. Nadmíru hloupé je také to, že každý kontakt nebo telefonní číslo je v daném seznamu zobrazeno právě jednou – nemáte tak přehled o tom, kdy a kolikrát jste s daným člověkem mluvili, což třeba telefony s Windows Mobile umí. Berte to ale jako daň za nižší cenu.

Telefon standardně zvládá také profily, včetně možnosti jejich automatické aktivace v přednastaveném čase. Za zmínku stojí, že je možné odlišit zvuk pro příchozí SMS, MMS a e-mail, což třeba Windows Mobile neumí a přitom to lze považovat za poměrně zásadní funkcionalitu. Můžete si v profilu také vybrat, že telefon bude zvonit jen u volajících z vybraných skupin. Co mi bohužel chybělo, byla zajímavá funkce známá z Windows Mobile, kdy se telefon automaticky ztlumí na dobu, kdy máte v kalendáři nějakou položku. Nicméně, ne že bych tuto funkci u mobilu s Windows kdy využil. Poměrně zajímavou „vychytávkou“ je také papírově dostupná funkce automatického ztlumení telefonu v případě, že jej položíte na stůl displejem dolů. V praxi se mi ovšem tuto funkci nepodařilo rozchodit, což je škoda, takovou funkci bych totiž asi využil.

E-mail

E-mailový klient lze hodnotit jako dobrý. Funguje zde jak POP3 či IMAP, tak protokol Mail for Exchange, včetně push e-mailu. Otevírat a editovat lze přílohy ve formátech  DOC, DOCX, XLS, XLSX, PPT a PPTX, prohlížet lze také PDF. E-mailový klient umí pracovat s několika e-mailovými schránkami najednou. U Exchange bohužel nezvládá synchronizaci podsložek, pracuje jen se standardními složkami Doručená pošta, Odeslaná pošta, Odstraněná pošta a K odeslání. Největší výtka jde však e-mailovému klientovi Nokie E52 za to, že neumí detekovat chybu. Máte špatně heslo, přihlašovací jméno či dokonce adresu serveru? Mobil se tváří, že je vše OK, žádné upozornění na chybu, nic. Jen to prostě nefunguje. Chválu si nicméně zaslouží použitý systém prediktivního psaní T9, který konečně u Nokie nevnucuje využití diakritiky. I když vám slovník nabídne slova s diakritikou, je možné si zvolit, že před odesláním zprávy bude diakritika odstraněna, což oceníte zejména u SMS.

Surfování na webu

Surfování na webu je i bez dotykového displeje na Nokii E52 celkem komfortní. E52 se také umí automaticky přepínat mezi režimy zobrazení na výšku a na šířku, a to podle otočení mobilního telefonu. V praxi je tato funkcionalita však trochu diskutabilní. Namísto myši máte při prohlížení webu k dispozici šipku a kurzorové klávesy. Tato kombinace funguje nadmíru dobře jak přímo ve vestavěném prohlížeči, tak v Opeře Mobile. Nicméně velká výtka na adresu telefonu při surfování po webu putuje na adresu velikosti interní paměti. Interní paměť se totiž implicitně používá pro kontakty a hlavně pro e-maily. Z 59 MB vám tak volné paměti moc nezbude a při surfování po webu se tak nezřídka dočkáte hlášky, že paměť už je plná. Škoda, stačilo by bývalo využívat více přídavné 1 GB paměťové karty, která je navíc v ceně.

Připojení k internetu

Připojení k internetu prostřednictvím Nokie E52 není bohužel nijak zvlášť komfortní. Telefon je nutné mít připojený prostřednictvím dodávaného USB kabelu, díky čemuž je zároveň zajištěno nabíjení telefonu prostřednictvím USB portu notebooku či počítače. Dále je na telefonu při připojení třeba zvolit, že budete chtít počítač připojit k internetu. Při prvním připojení mobilu k počítači se nainstaluje speciální ovládací software. Ten si však bohužel ne zcela rozumí s Windows Vista. Na notebooku se tak další připojení E52 v tomto režimu projevuje „objevením“ portu COM9 a instalací ovladačů a následně „objevením“ zařízení „S60 device.“ U desktopu s Windows Vista je tento proces obdobný, pouze už se pokaždé znovu neinstalují ovladače pro port COM9. Samotná detekce mobilu programem tak trvá cca. minutu. Poté program napíše, že už je připraven použít mobil pro připojení k internetu. Při každém dalším připojení mobilu k počítači se program pro připojení k internetu už spouští sám, nicméně martyrium s ovladači se, aspoň u dvou počítačů s Windows Vista, opakuje. Třešničkou na dortu je, že po kliknutí na tlačítko připojit program sám spustí webový prohlížeč s odkazem na domovskou stránku. Uživatelsky je tak ovládání připojení k internetu nekomfortní, zdlouhavé a otravné. Jinde to zkrátka umí líp a u starších modelů to uměla líp dokonce i sama Nokia. Malou náplastí může být fakt, že nový nástroj pro práci s telefonem na počítai Nokia Ovi Suite už některé nedostatky odstranila, a umožňuje se připojit k internetu přes Nokia E52 i prosřednictvím Bluetooth. Nicméně kvůli některým dalším funkcím je vhodné ponechat na počítači vedle Ovi Suite i původní PC Suite. Pochvalu si E52 nicméně zaslouží za příkladnou podporu HSDPA a HSUPA, což v překladu znamená, že připojení tam, kde je dostupná UMTS síť (v ČR jen krajská města u O2 a v době psaní článku části Prahy u T-Mobile a Vodafone), je velice rychlé a srovnatelné s pomalejším ADSL.

Navigace

Navigace v Nokii je tak trochu jiná než jinde. Její obrovská (nejen) konkurenční výhoda je ta, že neustále aktualizované mapy celého světa jsou k dispozici zcela zdarma, a i v "off-line" variantě. Stačí si je stáhnout z internetu prostřednictvím aplikace Nokia Maps Loader. Navíc zcela zdarma je i automobilová a pěší navigace, včetně hlasové navigace v češtině. Dalším pozitivem je, že telefon zaměří satelity prakticky ihned. Zaměření polohy od spuštění aplikace trvá řádově sekundy. E52 také disponuje elektronickým kompasem, ten se sice aktivuje delší dobu, nicméně pak umožňuje bezproblémovou navigaci i při pěší chůzi. Nicméně existuje zde také jedno velké negativum – bez Internetu nedáte ani ránu. I když máte mapy stažené, GPS se bez připojení k internetu není schopná chytit. Údajně se prý po nějakých 30 minutách od spuštění chytit dokáže, ale nejdéle jsem vydržel čekat 25 minut a to aktuální polohu ukázat nestihla. Pro využití navigace v roamingu je to doslova tragédie a lidem bez datového tarifu to může komplikovat i využití navigace v tuzemsku.

Výdrž

Nokia uvádí u modelu E52 výdrž v pohotovostním režimu po dobu až 4 týdnů. Při reálném používání, zapnutém Bluetooth a zapnutém push e-mailu se výdrž u telefonu (a tudíž i baterie) starého tři čtvrtě roku pohybovala mezi 3 a 4 dny, což je velice velice slušné. Déle mi zatím vydrželo jen BlackBerry a v této kategorii telefonů je zcela běžné, že musíte dobíjet telefon každý den. Celkově vzato tak na čtyři týdny zapomeňte, ale na minimálně dva dny se můžete i při intenzivním telefonování, surfování po webu apod. celkem spolehnout.

Za zmínku stojí také fyzická výdrž, která je aspoň pro mě extrémně důležitá. Telefon je vyroben z kovové slitiny a jeho konstrukce je celkem robustní. Co víc, povrch telefonu, včetně displeje, je velice odolný proti poškrábání. Po tři čtvrtě roce telefon vypadá prakticky jako nový. Mě osobně několikrát upadl na zem a vůbec nic se mu nestalo. Navíc má příjemně malé rozměry, dá se nosit bez problémů i v kapse od kalhot u obleku nebo v náprsní kapse saka, aniž by to vypadalo, že tam máte pouzdro s pistolí. Zkrátka za zpracování a fyzickou výdrž si Nokia E52 zaslouží jedničku s hvězdičkou. V této kategorii na ní nemají ani žádné telefony s dotykovým displejem, ale ani BlackBerry s jeho chatrnou konstrukcí klávesnice a ovládacího kolečka. V telefonu nic nevrže, nikde není žádná vůle a vše vypadá i po řadě měsíců dostatečně reprezentativně.

Podtrženo a sečteno

Jak jste si možná všimli z textu výše, tak při recenzi Nokia E52 jsem si nebral příliš servítky. Je na ní spousta věcí, co se mi zkrátka nelíbí. To je ale bohužel na každém telefonu. Žádný z nedostatků nicméně není fatální. Navíc v okamžiku, kdy se podíváte na nedotovanou cenu tohoto telefonu, která se pohybuje na hranici 5 000 Kč bez DPH, není co řešit. Zejména pak, když Nokia přidává navrch neustále aktualizovanou navigaci zdarma. Nokia E52 nabízí zkrátka pro běžné manažerské použití v tuto chvíli nejlepší poměr cena/výkon.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Share/Save/Bookmark