BusinessVize.cz

Telekomunikace Telefony Nokia BH-607 - Headset pro dva mobily najednou (recenze)

Reklama

Jsou vaši zaměstnanci v práci a v životě spokojení?
Spokojení zaměstnanci jsou kreativnější, o 12 % produktivnější a zvyšují tržby! POMŮŽEME VÁM S HR 2.0

Nokia BH-607 - Headset pro dva mobily najednou (recenze)

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 3
NejhoršíNejlepší 

Headsety neboli malé bezdrátové handsfree sady na ucho jsou nezbytnou pomůckou pro řadu řidičů. Hodí se ale i pro kancelářskou práci, kdy si například při dlouhých telefonátech potřebujete dělat na počítači poznámky. Nokia BH-607 se od běžných headsetů nepatrně liší, umí totiž komunikovat se dvěma telefony najednou a navíc má i tlačítko s uživatelsky definovatelnými funkcemi. Jak se osvědčila v praxi?

Co najdete v krabici

V krabici najdete samotnou handsfree sadu, nabíječku do elektrorozvodné sítě, šest nástavců do uší, odnímatelný držák na ucho a samozřejmě samotný headset. Přiložen je i velice stručný manuál, ve kterém však bohužel citelně chybí informace o tom, jak že se dostat k softwaru pro ovládání uživatelsky definovatelného tlačítka, které je jedním z potenciálních taháků. Toto tlačítko zatím nativně podporují jen modely Nokia 5800, 5530, 5230, N97, N97 mini a X6, o čemž manuál taktéž mlčí. Manuál vás sice odkazuje na stránky www.nokia.com/support, ale na nich bohužel po automatickém přesměrování na české stránky podpory nic pro sadu BH-607 nenaleznete, aspoň prozatím. K potřebnému software se tak dostanete až, když navštívíte přímo stránku daného produktu ze stránek české Nokie a proklikáte se volbami Produkty/Příslušenství/Všechno příslušenství/Headsety/Nokia BH-607/Tlačítko s nastavitelnou funkcí anebo případně přímým kliknutím na tento odkaz. Za návod ke zpřístupnění všech funkcí headsetu tak má u nás Nokia významné mínus.

Spárování s dvěma telefony najednou

Spárování s prvním telefonem probíhá vcelku jednoduše a tento proces se nijak zvlášť neliší od klasických headsetů pro jeden telefon. 5 sekund přidržíte vypínač, headset se přepne do stavu pro párování, který indikuje rychlým blikáním poněkud nevýrazné modré LED na své vnitřní straně. V menu telefonu, se kterým chcete headset spárovat, si jej dáte vyhledat a spárujete. Heslo pro párování je obvyklých 0000. Příště už se headset k danému telefonu připojí automaticky. Samotný manuál je v tomto ohledu vcelku výmluvný, i když na začátku kapitoly Spárování a připojení headsetu vás mylně informuje o tom, že: „Headset můžete spárovat až s osmi přístroji, ale připojit ho můžete v každý okamžik pouze k jednomu.“ Tato věta totiž očividně bude převzata z manuálu k jinému modelu, nemluvě o tom, že ve slovenštině zní: Headset môžete spárovať až s ôsmimi zariadeniami, ale pripojený môže byť vždy iba maximálne k dvom,“ což už je přeci jen trochu jiná situace. Spárování druhého telefonu pak provedete opětovným vypnutím a zapnutím headsetu a přidržením vypínače na 5 sekund.

Otázkou, která vás možná teď napadá je, se kterým ze dvou telefonů budou fungovat tlačítka na headsetu. Odpověď je jednoduchá – je to vždy ten, ze kterého jste provedli poslední odchozí hovor. Průběžně se to tedy mění. Další otázkou, která bude zajímat zejména některé hračičky, jako jsem já, pak bude, co se stane, když budu mít při zapínání headsetu v dosahu hned tři spárované telefony. V takovém případě se headset spáruje s posledními dvěma, ze kterých se prostřednictvím něj volalo. Když kterýkoliv ze spárovaných telefonů vypnete, tak se jej bude headset snažit následující tři minuty znovu připojit, což indikuje nepříjemným pravidelným pípnutím v intervalu 15 sekund. Pokud si jako druhý přejete připojit jiný telefon, musíte vypnout a zapnout headset a vypnout Bluetooth telefonu, který nechcete s headsetem používat. Celkově mi přijde práce s dvěma telefony najednou zvládnutá celkem pěkně a intuitivně.

Tlačítko s nastavitelnou funkcí

Tlačítko s nastavitelnou funkcí je zajímavou novinkou. Ta ke klasickým funkcím jako jsou přijmutí/odmítnutí hovoru (k čemuž slouží rozměrné tlačítko nahoře), aktivace hlasového ovládání (k čemuž slouží jeho přidržení), opakované volání (k čemuž slouží dva rychle po sobě následující stisky toho tlačítka) a nastavení hlasitosti (k čemuž slouží posuvné tlačítko na boku) přidává hned tři další. Ty si můžete sami definovat v ovládacím software v telefonu, který to podporuje. Takový telefon musí být značky Nokia a musí to být jeden z 36 podporovaných modelů s operačním systémem Symbian S60 3.1 nebo 3.2 (ten podporuje více funkcí). Ovládací software, jak bylo řečeno výše, je navíc nutné si vyjma šesti nejnovějších modelů nejprve stáhnout (bezplatně) a nainstalovat. Jistou nevýhodou je, že je dostupný jen v anglické jazykové mutaci a není k němu dispozici český manuál. Na druhou stranu i tak je polovina software lokalizovaná a druhá polovina, o které se zmíníme vzápětí, je dostatečně intuitivní.

A co, že si můžete nastavit za tři funkce tlačítka (pro krátký stisk, dlouhý stisk a dva krátké stisky rychle po sobě)? Moc jich na výběr nemáte, konkrétně jen pět: volat na vybrané číslo, ohlásit čas (telefon vám přečte aktuální čas), číst nové textové zprávy (jen ty nepřečtené), ztišit/znovu zapnout mikrofon, odmítnout hovor a zaslat přednastavenou textovou zprávu. Pravdou je, že osobně využívám poslední tři funkce a nic víc mi nechybí. Celkově tak tyto funkce hodnotím jako velice pozitivní, i když jsou omezeny jen na telefony od společnosti Nokia.

Uchycení headsetu za uchem

Jak bylo řečeno v úvodu, headset se dodává celkem s šesti ušními nástavci a s poutkem za ucho, které můžete a nemusíte použít. Všechny tři kulaté nástavce jsem téměř okamžitě vyloučil a přijdou mi v balení zbytečné. Sami o sobě v uchu totiž headset neudrží. Vyhráno však nemáte ani tehdy, když připojíte odnímatelné poutko za ucho. Dokud nehýbete hlavou, je všechno v pořádku. Jakmile se ale otočíte třeba při couvání, může vám headset velice lehce spadnout, což je velice nepříjemné, protože obvykle zapadne kamsi mezi zadní a přední sedačky v autě.

Mnohem lepší je tak využít jeden z oválných nástavců. S nimi jde headset používat dokonce i bez poutka, protože se v uchu nástavec dokáže vzepřít. Takováto „instalace“ nástavce do ucha mi přišla ale poněkud komplikovaná. Ne vždy se vám to totiž podaří napoprvé. Nicméně, jakmile se vám to podaří, poutko za ucho už nepotřebujete, což ocení zejména lidé s brýlemi. Osobně jsem ale zůstal u kombinace oválného nástavce (konkrétně prostřední velikosti) a poutka za ucho. V této kombinaci vydrží headset pevně za uchem i při ostré jízdě na horském kole nebo při rychlém sjezdu v 50 km/h za čerstvého větru (ne, že by tedy tou dobou šlo telefonovat, ale headset pevně drží). Poutko je navíc otočné, takže není problém si headset upevnit na levé či na pravé ucho. Díky tomu, že poutko je tenké a z měkkého materiálu, není také problém jej používat i tehdy, kdy nosíte brýle (což je můj případ).

Telefonování a používání v praxi

Headset bez problémů spolupracuje s nejrůznějšími druhy telefonů, a to včetně poněkud problematických Windows Mobile zařízení od HTC, která s některými jinými headsety nespolupracovala až tak úplně dobře (typicky se jiné headset přihlásily až krátce po přijetí hovoru, takže jste neslyšeli, kdo vám volá). Rychlý přechod headsetu z pohotovostního režimu při aktivaci ze strany telefonu je navíc obrovským pozitivem tehdy, kdy využíváte svůj mobilní telefon k automobilové navigaci. Zatímco některé jiné headsety měly problém zachytit počátek navigační instrukce, Nokia BH-607 se chytila vždy tak rychle, že bylo instrukci slyšet celou. Po této stránce tedy maximální spokojenost.

Další problematickou otázkou headsetů je jejich často relativně nízká hlasitost, která je způsobena snahou výrobců (i Evropské komise) o ochranu našeho sluchu. Bohužel i Nokia BH-607 je tak ve srovnání s některými staršími headsety už relativně tichá, takže pokud s ní chcete telefonovat například při nákupech v obchodním domě, budete si muset stejně jednou rukou headset k uchu přitlačit. To však není nedostatek jen tohoto headsetu, ale i řady dalších nových headsetů od nejrůznějších značek. Co se kvality hovoru týče, tak protistrana vás slyší zřetelně a hlasitě, za což mohou vestavěné funkce pro potlačení šumu i poměrně kvalitní mikrofon. Vy protistranu slyšíte také zřetelně a kvalitně. Jedinou výjimkou je vyzvánění při odchozím hovoru, které je z nějakého mně neznámého důvodu silně zkreslené (jakoby telefon pro jeho přenos použil jen úzké pásmo anebo jakoby se vyzváněcí tón generoval přímo v headsetu). To je ale drobná nepříjemnost, na kterou se dá zvyknout. Stejně déle než čtyři zazvonění obvykle čekat nebudete.

Výdrž

Společnost Nokia o BH-607 tvrdí, že vydrží až 160 hodin v pohotovostním režimu nebo až 7 hodin hovoru. Poté, co během měsíce používání při cestách v automobilu i při některých hovorech v kanceláři, nebylo nutné headset vůbec dobíjet musím konstatovat, že tentokrát to výjimečně nebude údaj z říše snů, ale reálně dosažitelná hodnota. Pokud tedy hledáte headset s mimořádně dlouhou výdrží, BH-607 je něco pro vás. Navíc, díky dodatečnému software pro ovládání tlačítka s nastavitelnou funkcí, máte jedinečnou možnost nechat si zobrazit stav baterie ve vašem headsetu na displeji telefonu. Ukazatel je sice pouze grafický, nicméně i tak vám dá včas vědět, kdy je potřeba headset již dobít. K nabíjení headset využívá standardní tenký 2 mm jack Nokia konektor, přičemž nabíječka do elektrorozvodné sítě je k dispozici uvnitř balení.

Verdikt

Pokud používáte při cestování autem více než jeden mobilní telefon, je Nokia BH-607 ideální volbou. V případě, kdy využíváte pouze jeden telefon a máte některý z 36 telefonů Nokia podporujících tlačítko s nastavitelnou funkcí a zobrazení stavu baterie headsetu, pak i pro vás se investice oněch 1 200 Kč bez DPH do tohoto zvýšeného komfortu může vyplatit. Pokud ale nepatříte do ani jedné skupiny těchto uživatelů, můžete s klidem sáhnout po některém z levnějších modelů (třeba i od Nokie). Za luxus dvou telefonů, tlačítka s nastavitelnými užitečnými funkcemi a zobrazení stavu baterie se vyplatí připlácet jen tehdy, kdy ho můžete skutečně využít.

Shrnutí

Orientační cena: 1 200 Kč bez DPH

+ výdrž
+ schopnost pracovat s dvěma telefony najednou
+ tlačítko s nastavitelnou funkcí s praktickými funkcemi
+ rychlá reakce na aktivaci ze strany telefonu
+ možnosti uchycení
- uživatelská příručka
- nutnost doinstalovat ovládací software pro ovládání tlačítka s nastavitelnou funkcí a zjišťování stavu baterie
- podpora tlačítka s nastavitelnou funkcí jen pro vybrané telefony Nokia
- nízká hlasitost

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Share/Save/Bookmark