BusinessVize.cz

Telekomunikace Telefony Huawei E5 mobilní hotspot do kapsy potěší nejen v roamingu

Reklama

Jsou vaši zaměstnanci v práci a v životě spokojení?
Spokojení zaměstnanci jsou kreativnější, o 12 % produktivnější a zvyšují tržby! POMŮŽEME VÁM S HR 2.0

Huawei E5 mobilní hotspot do kapsy potěší nejen v roamingu

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 7
NejhoršíNejlepší 

Huawei E5 je zajímavý UMTS/HSPA modem, který umí fungovat zároveň jako hotspot pro až 5 různých WiFi zařízení. Huawei si za tuto funkci nechá zaplatit přibližně tolik jako za dva samostatné USB modemy, předchozí verze E5830, která je teď na trhu stojí přibližně dva tisíce korun včetně DPH. Co ale umí nový Huawei E5 a pro koho je určený?

Co umí Huawei E5

K recenzi jsme měli k dispozici zatím testovací prototyp. Nový Huawei E5 se zatím ještě neprodává a na trhu je k dispozici jen jeho předchůdce E5830, který není vybaven displejem. Huawei E5 je malá krabička s rozměry 95×49×14 mm a hmotností 80 g. Jedná se o datový modem podporující GPRS a EDGE ve všech pásmech, včetně severoamerického, a UMTS/HSPA s maximální rychlostí 5,76 Mbit/s pro upload a 7,2 Mbit/s pro download. K počítači jej můžete připojit prostřednictvím miniUSB kabelu, který je součástí dodávky, anebo prostřednictvím WiFi (podporováno je IEEE 802.11 b/g). Přes WiFi se k Huawei E5 připojí až 5 různých zařízení, která se navíc vzájemně v síti „vidí“. Uvnitř modemu se skrývá 1500 mAh akumulátor, který podle údajů výrobce udrží modem „při životě“ bez externího napájení po dobu 4 až 5 hodin. Zvláštní je to, že na rozdíl od výrobců mobilů, si Huawei s výdrží nevymýšlí. Modem skutečně vydržel přes 4,5 hodiny provozu na akumulátor, přičemž za tu dobu stáhl cca. 2 GB dat. Kdyby jeho vytížení bylo menší, vydrží pravděpodobně ještě o něco déle. Jak už u Huawei modemů bývá zvykem, tak i tady najdete čtečku na microSD karty. Ta je přístupná buď při přímém spojení s počítačem anebo přes webové konfigurační rozhraní.

S Huawei E5 se „naučíte“ během chvilky

Používání Huawei E5 je celkem jednoduché. Stačí ho vlastně jen zapnout a do svého notebooku nebo chytrého telefonu zadat přihlašovací údaje k WiFi síti uvedené na samolepce nalepené zespodu modemu. Mezi zapnutím modemu a naběhnutím WiFi hotspotu je přibližně minutová prodleva. Snadná je také instalace přímo do počítače, při připojení přes USB. Modem v sobě obsahuje virtuální CD disk, ze kterého vám ihned po zapojení nabídne instalaci ovladačů. Modem má také konfigurační rozhraní přístupné pouze prostřednictvím WiFi, na adrese 192.168.1.1. Konfigurační rozhraní bylo bohužel k dispozici pouze v anglickém jazyce, nicméně je natolik pochopitelné, že by to nemělo dělat problémy. Nejdůležitější na něm navíc je to, že běžný uživatel ho vůbec potřebovat nebude. Jde v něm měnit heslo k WiFi, aktivovat MAC filtr (tj. filtr zařízení, která budou smět hotspot používat) a nastavit i některé další pokročilé funkce, včetně integrovaného firewallu. Prostřednictvím administrátorského rozhraní se také přistupuje k SMS zprávám na SIM kartě a k datům na SD kartě vložené v modemu.

Huawei E5 v praxi

V praxi je používání Huawei E5 poměrně snadné. Modem můžete nechat ležet třeba někde na stole, v lepším případě ho připojit do zásuvky (ovšem nabíječka není součástí dodávky, výrobce počítá s tím, že modem budete dobíjet z počítače) a pak už ho jen používat. Výhoda je i v tom, že v místě s horším příjmem signálu můžete modem dát třeba i za okno. Huawei E5 svým signálem bez problémů pokryje menší prostory. Do vzdálenosti 5 metrů od notebooku při přímé viditelnosti je signál naprosto bez problémů. Přes zeď ale signál neprojde a přednáškový sál s jedním modemem také nepokryjete. Modem se také při delší (cca. 30 minutové) nečinnosti přepíná do režimu spánku, aby šetřil baterii. V případě, že má k dispozici externí napájení, tak se ale nevypíná nikdy.

K čemu využít Huawei E5

Jak bylo řečeno již výše, tak Huawei E5 není úplně standardní UMTS/HSPA modem. Díky tomu ani jeho typické využití nebude pro připojení jednoho počítače k mobilnímu internetu. Huawei E5 je ideální pro použití s více zařízeními. Pojďme si tedy projít několik typických scénářů jeho využití:

Pokrytí auta datovým připojením je jednou z ideálních možností na služební cesty. Stačí jedna datová SIM karta, jeden modem, jedna miniUSB nabíječka (pořídíte i u benzínky do dvou set korun) a můžete všichni využívat své notebooky a chytré telefony. Modem navíc klidně můžete zapojit i do zásuvky v kufru.

Pokrytí při jednání mimo kancelář je další možností. Pokud jedete na nějaké jednání ve více lidech, výjezdní zasedání apod. máte k dispozici připojení pro všechny notebooky za pár korun. To je důležité zejména v dnešní době, kdy operátoři už nepovolují datové balíčky s velkým FUP pro klasické hlasové tarify (tj. do mobilního telefonu), ale vyžadují samostatné datové SIM karty a modemy.

Pro připojení na chalupě je Huawei E5 jako stvořený. S jedním modemem a jedním datovým tarifem obsloužíte všechny notebooky, tablety i chytré telefony. Totéž platí pro návštěvy např. prarodičů, kteří pravděpodobně nemají doma WiFi a někdy ani to připojení k internetu.

Pro cesty do zahraničí, kdy si jednoduše koupíte SIM kartu zahraničního operátora a všechna svá zařízení budete připojovat přes modem. Nemusíte tak měnit vůbec SIM kartu v mobilu ani platit drahý datový roaming a přesto budete mít internet všude, kde budete potřebovat.

Huawei E5 se však nemusí nutně točit jen kolem mobilního připojení. Je totiž také ideální pro rychlé vytvoření WiFi sítě na cestách, kdy například potřebujete sdílet data mezi více notebooky, propojit notebook či telefon se síťovým úložištěm, tiskárnou či dokonce televizí nebo síťovým přehrávačem.

Koupit USB modem nebo Huawei E5

Klasický USB stick modem je určitě levnější a má i kompaktnější rozměry. Jenže umí připojit jen jeden počítač. Pokud potřebujete na cestách připojovat více mobilních zařízení k internetu, je Huawei E5 jasnou volbou. Ještě jasnější volbou je pak při cestování do zahraničí. Na druhou stranu není úplně ideální pro případ, kdy třeba máte dva smartphony a chtěli byste je připojovat přes Huawei E5, nebude to úplně šťastné řešení. Jeho výdrž + automatické vypínání při neaktivitě vám plnohodnotné připojení v mobilu úplně nenahradí. Celkově vzato tak lze Huawei E5 hodnotit pozitivně, jestli si i tato novější verze původního Huawei E5830 udrží cenu okolo dvou tisíc včetně DPH, bude to velice zajímavá alternativa ke klasickému USB stick modemu. Rozdíl je však bohužel v tom, že USB stick modem často získáte od operátora za 1 Kč, zatímco Huawei E5830 se v ČR prodává výlučně nedotovaný, což se u nové verze E5 možná nezmění.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Share/Save/Bookmark