BusinessVize.cz

Telekomunikace Hlasové služby Od Vodafone nyní získáte pokrytí 3G sítě pro vaší firmu během pár hodin

Reklama

Jsou vaši zaměstnanci v práci a v životě spokojení?
Spokojení zaměstnanci jsou kreativnější, o 12 % produktivnější a zvyšují tržby! POMŮŽEME VÁM S HR 2.0

Od Vodafone nyní získáte pokrytí 3G sítě pro vaší firmu během pár hodin

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 

Řada firem se v České republice potýká s ne zcela ideálním pokrytím sítě v jejich sídle, případně ve sklepních prostorách, skladech apod. Vodafone však od 1. července přináší firmám možnost jednoduše získat vlastní malou základnovou stanici. Firmu to přijde nejvýše na 2 814 Kč bez DPH.

O co vlastně jde

Vodafone do své nabídky zařadil speciální zařízení od společnosti Alcatel-Lucent určené pro vykrývání vnitřních prostor (s případným přesahem ven). Jedná se o miniaturní základnovou stanici sítě UMTS (tzv. femto buňku), která se ke zbytku mobilní sítě připojuje prostřednictvím klasického internetového připojení. Jakmile toto zařízení, kterému Vodafone říká 3G zóna, připojíte k internetu, samo se nakonfiguruje a připojí se přímo do mobilní sítě Vodafonu. Plně automaticky probíhají i případné updaty software. Femtobuňka funguje jako jakákoliv jiná 3G základnová stanice. Jde přes ní telefonovat, posílat SMS i MMS i využívat rychlé datové přenosy (FUP se bohužel v tomto případě počítá stejně jako byste využívali jakoukoliv jinou základnovou stanici Vodafonu). Jedna femtobuňka je schopna obsloužit v jednu chvíli až 4 hlasové hovory. K tomu vyžaduje, aby firma měla k dispozici datové připojení s rychlostí aspoň 300 kbit/s oběma směry a aby latence spojení (zjistíte např. zadáním příkazu „ping www.businessvize.cz“ v příkazové řádce Windows) byla co nejnižší. Pod 50 ms je to ideální, mezi 50 až 125 ms je to přijatelné a mezi 125 až 250 ms je už kvalita hovoru hraniční a může docházet k tomu, že si volající budou skákat do řeči. Pro využívání rychlých datových přenosů (např. v chytrých telefonech) je pak potřeba rychlejší datové připojení do internetu.

Jak to funguje

Celá Vodafone 3G zóna funguje relativně jednoduše. Nejprve je nutné pořídit si samotné zařízení. To získáte v prodejnách Vodafonu za nedotovanou cenu 3 377 Kč včetně DPH (tj. 2 814 Kč bez DPH). Pořídit si ho může od 1. července letošního roku libovolný (tedy i nefiremní) tarifní zákazník, a to nejen do firmy ale také třeba na chatu apod. Firemní zákazníci budou mít možnost jej získat za zvýhodněnou cenu v rámci individuálních nabídek při podpisu či prodloužení Rámcové smlouvy. Prakticky se tak jeho cena může pohybovat kdekoliv mezi 1 Kč až 2 814 Kč bez DPH.

Jakmile si zařízení o velikosti klasického ADSL modemu zakoupíte, stačí ho už jen ve firmě připojit prostřednictvím Ethernetového kabelu k routeru, který je připojený do internetu. Pro plnohodnotně funkční připojení Femtobuňky přitom postačí i klasická ADSL přípojka. Lepší výsledky (z pohledu datových přenosů z mobilu) poskytne VDSL či SHDSL, přípojka přes kabelovou TV anebo klasické přímé metalické, bezdrátové (s využitím např. PDH, SDH či bezdrátového Ethernetu) či optické přípojky. Trochu problematické mohou být přípojky prostřednictvím lokálních WiFi poskytovatelů, kde se kvalita připojení individuálně výrazně odlišuje. Pro zajištění bezproblémového přenosu hovoru je totiž potřeba zajistit konstantní zpoždění dat i malou ztrátovost datových paketů. Vodafone si je vědom, že některé menší firmy (např. restaurace) mohou mít s kvalitou připojení potíže a proto nabízí také možnost si femtobuňku nejprve zapůjčit na vyzkoušení.

Posledním krokem je samotná konfigurace Femtobuňky (či chcete-li Vodafone 3G zóny). Ta proběhne z větší části plně automaticky. Po prvotním zapnutí si totiž femtobuňka zjistí, jaké 3G základnové stanice se nacházejí v jejím okolí a podle nich si upraví také svůj vysílací výkon. Z tohoto důvodu je nanejvýš vhodné umístit femtobuňku co nejdále od oken (pokud nejsou pokovená), abyste dosáhli co možná nejlepšího a nejrovnoměrnějšího vnitřního pokrytí. Dosah femtobuňky se pohybuje okolo 20 metrů. Tato hodnota je výrazně závislá na tom, kolik a z čeho vyrobených stěn se bude nacházet mezi femtobuňkou a telefonem i na tom, jaké jsou v okolí k dispozici základnové stanice operátorů sítí 3G (tj. O2, T-Mobile a Vodafone). S umístěním femtobuňky v klasické kancelářské budově tak bude možná potřeba si trochu pohrát a párkrát ji třeba i přemístit. Kromě automatické konfigurace je však třeba femtobuňku při prvotním spuštění ještě nakonfigurovat i manuálně. K femtobuňce se totiž budou smět připojit jen vámi vybraná telefonní čísla účastníků sítě Vodafone. Pro jednu femtobuňku jich můžete zvolit až 16. Zadaná čísla můžete také kdykoliv změnit. Změna se však promítne do fungování femtobuňky až se zpožděním, které bude maximálně cca. 2 hodiny. Teoreticky tak nejpozději do dvou hodin můžete mít signál sítě Vodafone 3G kdekoliv v České republice. Případné nasazení femtobuňky za hranicemi je znemožněno na základě kontroly IP adresy i díky legislativním omezením.

V této fázi také nebude možné femtobuňku využít pro otevřené pokrytí např. prostor podzemní restaurace pro libovolné zákazníky sítě Vodafone. Femtobuňku v takové restauraci bude moci využívat jen personál, jehož telefonní čísla bude femtobuňka znát. V domovském Spojeném království však obdobná služba Vodafonu funguje i v otevřené variantě – tj. pro hosty restaurace. V ČR se o této variantě do budoucna také uvažuje.

K femtobuňce můžete připojit libovolný mobilní telefon, tablet nebo notebook s podporou technologie UMTS (včetně HSDPA a HSUPA). Nepřipojíte k ní však telefon podporující pouze sítě GSM, a to ani pro hlasové hovory ani pro přenos dat. Takových telefonů, které by nepodporovaly sítě 3G, se však v posledních letech už příliš neprodává. Jedná se většinou o přístroje s pořizovací cenou do 2 000 Kč (bez dotací od operátorů).

Kolik vás to bude stát

Firma zaplatí za femtobuňku pouze její pořizovací cenu. Za samotný provoz Vodafonu neplatí už nic navíc. Vodafone 3G zóna vás tak bude stát jen pár desítek Wh denně za elektrickou energii a bude využívat část vašeho připojení k internetu. V případě uzavřené služby, která je v tuto chvíli k dispozici, však nebude podíl na datovém připojení nijak velký, protože lze předpokládat, že zaměstnanci ve firmě budou využívat pro přenos dat buď přímého připojení k LAN anebo WiFi síť. V případě otevřené varianty však zejména v restauracích může dojít k potřebě navýšit přenosovou rychlost internetového připojení.

Pro koho je Vodafone 3G zóna

Vodafone 3G zóna je určena hlavně pro firmy, které mají problémy s pokrytím svých kanceláří, sklepních prostor, garáží, továrních hal (zde bude ovšem potřeba dbát zvýšené pozornosti na umístění femtobuňky z pohledu požadavků na zabezpečení a zajištění nízké prašnosti) nebo skladů. Stejně tak ji ale využijí i domácnosti (pokud mají tarifní program od Vodafone), restaurační zařízení ve sklepních prostorách nebo chalupáři. Podtrženo a sečteno – pokud doma nebo v práci máte k dispozici vyhovující připojení k internetu (viz výše), ale máte tam problémy se signálem sítě Vodafone, tak za maximálně 2 814 Kč bez DPH tento problém můžete velice snadno a rychle vyřešit.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Share/Save/Bookmark