BusinessVize.cz

IT Hardware Dlouhodobá recenze Dell Latitude E6400

Reklama

Jsou vaši zaměstnanci v práci a v životě spokojení?
Spokojení zaměstnanci jsou kreativnější, o 12 % produktivnější a zvyšují tržby! POMŮŽEME VÁM S HR 2.0

Dlouhodobá recenze Dell Latitude E6400

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 13
NejhoršíNejlepší 

 

Notebooky Dell Latitude spolu s notebooky IBM, dnes již Lenovo, ThinkPad patří jednoznačně již řadu let mezi legendární manažerské notebooky proslulé svoji fyzickou výdrží i nejrůznějšími „vychytávkami.“ V dnešní recenzi vám přineseme osobní pohled po více než roce a půl používání na tuto manažerskou notebookovou legendu.

Solidní zpracování

Dell Latitude nabízí celkem solidní dílenské zpracování. Jeho design neurazí ani neuchvátí. Použité plasty ani po roce a půl netrpí škrábanci. Osobně jsem notebook už párkrát honil po zemi, když jsem zavadil o kabel nabíječky a strhnul notebook ze stolu nebo z gauče na zem. Odnesl to jen malý kus plastu, který si časem nechám zdarma vyměnit, protože notebook je pojištěný proti náhodnému zničení (viz dále).

Poznámka: Recenze na BusinessVizi se zaměřují vždy na užitné vlastnosti z pohledu nasazení daného produktu ve firemním prostředí. Podrobné fotogalerie a detailní popisy každého parametru zde proto nenajdete. Obsáhlou recenzi notebooku Dell Latitude E6400 si můžete nicméně přečíst zde. Podrobné specifikace pak najdete na webu výrobce.

Výbava

Technické parametry má notebook takové, jaké si zvolíte. Nad tím nemá smysl zde licitovat. Co ale smysl má, je pozastavit se nad některými možnostmi volby v konfigurátoru. Předně neuvažujte o displeji s menším rozlišením než 1440×900 bodů. Osobně toto rozlišení považuji za minimální použitelné pro práci, menších 1280×800 ani za tu úsporu 1 760 Kč bez DPH (v ceně před slevou) nestojí. K displeji stojí za to říct ještě to, že díky LED podsvícení je možné s notebookem reálně pracovat venku. Osobně jsem tak loni občas pracoval ze zahrady, kdy i za jasného letního slunce bylo možné vše na displeji bez problémů přečíst. Za displej tak Dell (respektive jeho skutečný výrobce) zaslouží jedničku s hvězdičkou. Odolnou variantu ATG tak jen kvůli jasu displeje kupovat nemusíte.

Grafickou kartu jsem zvolil integrovanou od Intelu a nikdy jsem toho nelitoval. Ano, notebook nezvládá soudobé hry, ale to od pracovního notebooku ani nikdo nechce a nečeká. DVD i videa přehrává notebook bez problémů, a to i na externím displeji s Full HD rozlišením. Nic víc od pracovního notebooku není třeba.

Baterii jsem zvolil jen základní 6ti článkovou, a to zejména proto, že jsem notebook kupoval krátce po požáru v LG Chem, kdy jiné baterie k dispozici nebyli a první 9ti článkové se prodávali za nekřesťanský příplatek přes 3 tisíc korun bez daně. S touto baterií notebook vydrží 2,5 až 3 hodiny chodu na akumulátory s téměř maximálním podsvícením displeje a zapnutým WiFi. První baterie vyrobená bůh ví kým, kdo měl zrovna k dispozici aspoň trochu výrobní kapacity (LG Chem totiž vyráběla všechny akumulátory pro Dell a některé další velké výrobce) vydržela necelý rok, pak se výdrž zkrátila na 30 minut. Dell ji zdarma vyměnil, protože na baterii poskytuje 12 měsíců záruku. 9ti článková baterie, která má o 50% větší kapacitu by pak logicky měla zvládnout udržet notebook při životě až 4,5 hodiny, s novějšími procesory možná o něco déle. Osobně jsem si před nákupem myslel, jak takovou výdrž budu v praxi děsně potřebovat. Skutečnost je ale taková, že jsem nikdy nebyl bez zásuvky déle než dvě hodiny, takže jakákoliv větší než 6ti článková baterie mi nyní přijde zbytečně velká, drahá a hlavně těžká. I s tou 6ti článkovou totiž notebook váží lehce přes 2 kilogramy.

Klávesnici volte jednoznačně s LED podsvícením. Jistě, 1 511 Kč bez DPH (před slevou) je extrémně vysoký příplatek, ale celopodsvícená klávesnice má pro notebook bez integrovaného přídavného LED světla á la Lenovo (či HP) dvě zásadní výhody. Předně při zhoršených světelných podmínkách uvidí ti, co neumí psát všemi deseti, bez problémů, kde jsou všechna písmenka. Druhá, ještě větší výhoda, a tentokrát pro všechny, pak spočívá v tom, že podsvícená klávesnice za zhoršených světelných podmínek poskytne osvětlení celého prostoru kolem notebooku, čímž trochu sníží kontrast podsvíceného displeje vůči okolí a vy budete mít méně namáhané oči. Osobně navíc toto řešení považuji za výrazně lepší, než to, které používá Lenovo (či HP), kdy z horní části víka displeje vykoukne jedna LED, která pak svítí shora na klávesnici. Bez podsvícení klávesnice se obejdou jen ti, kteří nebudou notebook používat například doma v posteli či na gauči anebo při cestách autem, kde také nejsou světelné podmínky zrovna ideální.

Co se nám porouchalo

Během roku a půl používání notebooku Dell Latitude E6400 došlo celkem k třem reklamacím. Nejprve odešla nabíječka, kterou notebook přestal rozpoznávat. Notebook tak šlo používat jen připojený k nabíječce, protože baterie se nedobíjela. Závada nastala v sobotu, takže na novou nabíječku jsem musel čekat do úterý. Součástí standardní dodávky je totiž tzv. Next Business Day on-site servis, kdy dodavatel garantuje, že závadu opraví do pracovního dne následujícího po pracovním dni, kdy závada byla nahlášena (linka technické podpory funguje jen v pracovní době od 8 do 18 hodin), přičemž odstranění závady proběhne u zákazníka. Poté, co jsem specifikoval svoji závadu, technika na druhém konci telefonu konstatoval, že mi kurýrem pošle další den novou, a tak se stalo.

Další závada už tak veselá nebyla. Po necelém roce se odporoučel pevný disk, tentokrát v pondělí v 18:10. Když jsem v úterý ráno volal na technickou podporu, nabídl mi operátor, že mi disk pošle, ať si ho sám vyměním. To jsem odmítl s tím, že budu chtít, aby na disku bylo vše jako, když jsem si notebook koupil (tj. včetně operačního systému, abych jej nemusel instalovat). Ve středu dorazil technik, disk vyměnil a nahrál na něj původní image. Operace trvala asi 45 minut, protože disk přivezl prázdný a image tam musel teprve nahrát.

Poslední závadou byla výměna baterie, kdy druhý den přijel kurýr, dal mi novou baterii, starou si vyzvedl, a tím vše skončilo. Ani jednou se mi nestalo, že by operátor linky technické podpory zkoušel nějak licitovat o tom, jestli závada existuje nebo ne a kdo za ni může. Za to si Dell určitě zaslouží pochvalu. Na druhou stranu tu ale máme za první rok hned tři závady.

Doplňkové služby

Z doplňkových služeb jsme si zvolili tříletou záruku CompleteCare Accidental Damage Cover, která stojí 2 700 Kč bez DPH. Jedná se de facto o pojištění proti náhodnému zničení, kdy výrobce garantuje bezplatně opravit váš notebook v případě, kdy dojde k neplánované nehodě, kdy si notebook například polijete kávou, anebo vám spadne na zem.

Kromě této volby si můžete pojistit notebook také proti krádeži, kterou kryje CompleteCare Theft Cover za 4 990 Kč bez DPH, což už rozhodně není málo. Na druhou stranu pojištění proti náhodnému zjištění a zároveň proti krádeži CompleteCare Multi-Cover stojí 6 920 Kč bez DPH. To je však obvykle více než 20% z ceny notebooku a je tak třeba to pořádně zvážit. Osobně se mi také zdá nanejvýš zajímavé, že cena pojištění se nemění v závislosti na ceně notebooku. Pojištění tak může ve finále při dané ceně tvořit 5 až 30% z ceny. Podle toho, jak si notebook nakonfigurujete a jakou si u Dellu vyjednáte slevu. Základní cenu v e-shopu berte tradičně jen jako orientační cenu k jednání.

Co se nám líbilo

Jednoznačně se mi líbí fyzická odolnost notebooku. Jak již bylo řečeno, párkrát mi spadl na zem a nic se mu nestalo. Hodně se mi také líbí čitelnost displeje venku, i na přímém slunci. Upřímně, v letních měsících, je to funkce k nezaplacení. Za geniální funkci k nezaplacení (no, on si ji Dell nechá pěkně zaplatit) pak považuji již zmiňovanou celopodsvícenou klávesnici. Celkem dobrou zkušenost jsem udělal také se servisem Dell. Mnohem radši bych ale takovou zkušenost prostě nedělal vůbec. Poměrně dobrou funkcí je také možnost nechat 1 USB port napájený i v případě, kdy máte vypnutý notebook. Hodí se to tehdy, když potřebujete přes USB port dobít třeba navigaci nebo telefon. Bohužel to ale nefunguje se všemi zařízeními a zejména některé novější telefony se nezačnou nabíjet, dokud notebook nezapnete. Oproti předchozí generaci Latitude D630 se také výrazným způsobem zkvalitnil TrackPoint (taková ta „kulička“ uprostřed klávesnice), který coby odchovanec IBM ThinkPad notebooků považuji za klíčovou součást ovládání notebooku. Ovládání TrackPointem považuji u Latitudu už za bezproblémové. Touchpad není třeba používat, vyjma skvělé funkce pro zoomování při tažení prstem po jeho levém kraji, kterou používám také relativně často.

Co se nám nelíbilo

Osobně nejsem příliš nadšený z nového tříkolíkového zdroje. Původní dvoukolíkový zabíral méně místa v tašce. Také mě nenadchl digitální audio/video výstup v podobě DisplayPortu. Nicméně v dnešní době už jsou kabely s redukcí DisplayPort-HDMI za rozumné peníze, takže to jde celkem překousnout. HDMI by ale bylo lepší. Osobně jsem se také nepříliš dobře rozhodl, když jsem chtěl namísto PCMCIA slotu ExpressCard slot. Na PCMCIA totiž existuje redukce na čtení CF paměťových karet, která jde zasunout do notebooku a v podstatě nic nestojí. U ExpressCard už to ale možné není. Za celkově nejhorší vlastnost Latitude notebooku pak považuji extrémně tiché reproduktory. To je také jediné, co mi na notebooku opravdu vadí. Na koukání se na filmy na dovolené to moc ideální není. Na prezentace s ozvučeným videem už vůbec ne. Úplně mě také nenadchlo, že pevný disk v notebooku nevydržel ani rok. I když jsem měl všechna data zálohovaná, stejně mě reinstalace aplikací stále docela dost času.

Podtrženo a sečteno

Vzhledem k ceně, kterou se mi podařilo vyjednat (no, nebyla až tak extrémně nízká, ale byla přeci jen nižší než doporučená ceníková), i k výše uvedeným vlastnostem považuji Dell Latitude E6400 za tu nejlepší volbu v danou chvíli a osobně bych neváhal si pořídit Dell Latitude znovu. I ta úhlopříčka 14,1“ a rozlišení 1440×900 mi přijdou jako skvělý kompromis mezi rozměry a hmotností. Celkově vám tak Latitude E6400 (respektive teď jeho inovovanou verzi E6410) mohu doporučit.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Share/Save/Bookmark