BusinessVize.cz

Telekomunikace Datové přenosy a sítě Jak se vyznat v mobilních datových sítích (CDMA)

Reklama

Jsou vaši zaměstnanci v práci a v životě spokojení?
Spokojení zaměstnanci jsou kreativnější, o 12 % produktivnější a zvyšují tržby! POMŮŽEME VÁM S HR 2.0

Jak se vyznat v mobilních datových sítích (CDMA)

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 5
NejhoršíNejlepší 

 

V dnešním posledním díle zaměřeném na mobilní datové sítě na území České republiky se zaměříme na technologii sítí CDMA (přesněji CDMA2000 1xEV-DO), které u nás provozuje O2 a U:fon a se kterou se setkáte výlučně u datových ExpressCard karet a modemů. Tato v Evropě poněkud netradiční technologie má přitom u nás z vysokorychlostních mobilních datových sítí nejlepší pokrytí.

3G není jen UMTS

Sítě standardu CDMA2000 1xEV-DO (Evolution Data Only/Optimized) patří stejně jako sítě UMTS mezi tzv. mobilní sítě 3. Generace (3G). Zatímco Evropa se u 3G vydala cestou UMTS stavějícího na základu původních GSM sítí, JV Asie a USA zvolily cestu sítí CDMA2000 stavějících na základech původních sítí IS-95. Jakmile se ale v Evropě začalo uvolňovat pásmo 450 MHz původně obsazené analogovými mobilními sítěmi 1. generace (u nás NMT známé pod názvem Eurotel T!P), tak se CDMA prosadilo i v řadě evropských států, včetně České republiky.

CDMA2000 1xEV-DO Rev. 0

I u sítí CDMA se udává rychlost na downlinku (směrem k uživateli) v rychlosti dostupné na celou buňku (viz předchozí článek o sítích UMTS). Na rozdíl od UMTS je však maximální rychlost směrem od uživatele aspoň v případě CDMA2000 1xEV-DO Rev. 0 naprosto běžně dosahována. Konkrétní maximální hodnoty rychlosti jsou 2,4 Mbit/s na downlinku a 153,6 kbit/s na uplinku. Sítí CDMA2000 1xEV-DO Rev. 0 disponuje pouze O2 a to pouze na části území, kde neproběhla doposud modernizace na novější standard Rev. A. Výhodou CDMA od O2 je pokrytí drtivé většiny území ČR. Operátor jej procentuelně sice nevyčísluje, ale odhadem (z pohledu na mapu) bude pokryto cca. 80% území ČR. To žádná jiná 3G síť nenabízí. Oproti UMTS je však třeba počítat v praxi s poměrně nízkou přenosovou rychlostí, která se běžně pohybuje mezi 300 až 500 kbit/s. Díky relativně nízké latenci je však CDMA celkem bezproblémů použitelné jak na surfování po webu, tak na práci s e-maily, včetně těch s velkými přílohami. U CDMA navíc platí, že čím lepší anténu k němu pořídíte, tím vyšší dosažená rychlost bude. Pokud tak nemáte u notebooku problém použít velkou (cca. 45 cm vysokou) prutovou magnetickou anténu, která se k některým USB modemům dodává, můžete se bez problémů dostat v řadě lokalit i na rychlosti okolo 800 kbit/s.

TIP: Mapu pokrytí sítě CDMA u společnosti Telefónica O2 najdete zde.

CDMA2000 1xEV-DO Rev. A

V České republice však najdete i modernější variantu CDMA2000 1xEV-DO. Revize A přitom nabízí mírné zlepšení maximální přenosové rychlosti na downlinku jednu buňku (konkrétně 3,1 Mbit/s) a radikální zlepšení přenosové rychlosti na uplinku, která dosahuje teoreticky až 1,8 Mbit/s. V praxi se však rychlost (v obou směrech) pohybuje spíše v rozmezí 400 až 700 kbit/s. Kromě toho se však výrazně snížila také latence spojení, díky čemuž už začíná být možné v praxi využít IP telefonii bez větších problémů se zpožděním zvuku. Síť tohoto standardu nabízí v některých částech republiky O2 a téměř na celém území pak operátor U:fon. Jeho pokrytí je však menší, než to, které nabízí O2. U U:fonovi mapy pokrytí je totiž důležité zohlednit, že vyobrazuje pokrytí s velkou Yagi (hřebenovitá anténa používaná např. pro příjem analogové TV) anténou, kterou s sebou k notebooku budete jen stěží vozit. V nabídce U:fona navíc nenajdete ExpressCard modem jako tomu je u O2. Na výběr máte jen ze dvou USB modemů (test jednoho z nich najdete zde) a dvou WiFi routerů pro pevné použití.

TIP: Mapu pokrytí sítě CDMA u společnosti Mobilkom (U:fon) najdete zde.

K čemu je tedy CDMA

CDMA je vhodné zejména pro uživatele, kteří potřebují rychlý mobilní internet do notebooku mimo velká (krajská a nyní i některá okresní) města a pro uživatele, kteří chtějí relativně rychlý internet pro svůj počítač v místech, kde není dostupná kabelová TV, UMTS ani ADSL. Reálné přenosové rychlosti jsou sice zhruba poloviční oproti UMTS, ale stále jsou více než čtyřnásobné než u EDGE. Jedinou skutečnou nevýhodou CDMA je, že ho nemůžete využívat přímo ve vašem mobilním telefonu.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Share/Save/Bookmark