BusinessVize.cz

Finance Bankovní produkty Fio konto nabízí firmám úrok 1,35 % p. a. a nulové poplatky

Reklama

Jsou vaši zaměstnanci v práci a v životě spokojení?
Spokojení zaměstnanci jsou kreativnější, o 12 % produktivnější a zvyšují tržby! POMŮŽEME VÁM S HR 2.0

Fio konto nabízí firmám úrok 1,35 % p. a. a nulové poplatky

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 

Doby, kdy banky doslova okrádaly firmy na poplatcích a nulových úrocích jsou i v České republice konečně ty tam. Počet bank, u kterých je zákazník, a to i v případě firmy, na prvním místě, se zvyšuje. Aktuálně má jednu z nejvýhodnějších nabídek zejména spořících firemních účtů Fio banka. Přinášíme vám proto bližší informace o její nabídce.

Kdo je vlastně Fio banka?

Fio banka je zatím nejnovější českou bankou, která vznikla 17. května 2010 přerodem z Fio, burzovní společnosti, která provozovala mimo jiné také Fio družstevní záložnu. Jejím jediným akcionářem je Fio holding, kterému patří například také známý RM Systém. Fio banka má nevelké základní jmění 560 milionů korun, což je ve srovnání s jinými malými bankami disponujícími často zahraničním kapitálem poměrně málo. LBBW Bank CZ má kupříkladu základní jmění více než 1,7 miliardy korun, Banco Popolare Česká republika 1,1 miliardy, J&T Banka přes 1,8 miliardy a Evropsko-ruská banka 600 milionů, což je základnímu jmění Fio banky nejblíže. Výše základního jmění je ale důležitá spíše pro věřitele banky. Vkladatele zajímá výlučně to, kde je banka pojištěna, protože v případu krachu banky jsou uspokojeni z pojištění vkladů a nikoliv z insolvenčního řízení. A Fio banka, coby banka s českou licencí je pojištěna u Fondu pojištění vkladů stejně jako všechny ostatní zmíněné banky a stejně jako třeba velké banky jako Komerční banka, Česká spořitelna nebo ČSOB. Na firemní vklady se tak stejně jako v těchto bankách vztahuje pojištění 100 % vkladů až do celkové výše 50 000 € (viz tento článek o pojištění bankovních vkladů).

Služby pro firmy za stejné ceny jako pro občany

Fio banka razí zajímavou filosofii, a to tu, že právnické osoby mají mít stejné podmínky jako osoby fyzické – tedy drobní střadatelé. To z Fio banky ovšem rázem dělá jednu z nejatraktivnějších bank pro firmy, a to nejen díky jejímu spořicímu účtu Fio konto. A když je řeč o stejných podmínkách, tak se to netýká jen poplatků, ale i úrokových sazeb. Na běžném účtu je tak sazba 0,1 % p. a. a na spořicím účtu Fio konto 1,35 % (pro CZK, pro EUR platí úrok 1,00 % p. a.), což pro fyzickou osobu není žádná výhra (na trhu jsou podstatně lepší nabídky), ale pro firmu je to úrok z říše snů. Zejména pak v okamžiku, kdy s penězi na spořicím účtu můžete kdykoliv disponovat. V přístupu k nim vás zdrží pouze fakt, že z Fio konta lze převádět finanční prostředky pouze na 1 vámi definovaný účet. Ten si však můžete kdykoliv zdarma prostřednictvím internetového bankovnictví změnit.

Běžný i spořicí účet zdarma

Nejsympatičtější jsou u Fio banky poplatky. Pro běžný i spořicí účet platí vedení zdarma, internetové bankovnictví zdarma, příchozí a odchozí platby zdarma pro území ČR a SR, elektronická platební karta Fio Maestro chip zdarma, trvalé příkazy a inkaso zdarma, výběr v hotovosti nad 1000 Kč na pobočce zdarma. A za co se tedy u Fio banky vlastně platí? Europlatba, vyjma plateb do SR, vyjde na 2 €, a to i příchozí. Připlácí se také za expresní platby, za osobní podání příkazu či instrukce (30 Kč) a za lepší platební karty než Fio Maestro Chip. Platí se i za výběry z bankomatu, a to 6 Kč za výběry z bankomatů ČSOB v ČR a SR, 30 Kč za výběry z bankomatu jinde v ČR, 1,13 € za výběr z bankomatu v SR a poměrně nestandardně se platí poplatek za platbu kartou, který v ČR a SR činí 0,1 € a v jiných zemích 0,2 €.

Internetové bankovnictví v ceně

Internetové bankovnictví je dnes klíčovým nástrojem pro využívání bankovních služeb. Proto se podíváme trochu blíže na to, jak vypadá internetové bankovnictví Fio banky z pohledu uživatele. Do internetového bankovnictví se přihlašujete prostřednictvím jména a hesla, které jste si sami zvolili. V případě zájmu je možné využít i elektronický klíč. Samotný vzhled internetového bankovnictví je v dnešní době mírně řečeno tristní. Bohužel, i po uživatelské stránce je internetové bankovnictví Fio banky značně nepřehledné a je třeba si na něj zvykat, ale pojďme se na to podívat postupně.

Samotné přehledy zůstatků a plateb jsou zpracovány extrémně dobře a dokonce i graficky s časovými osami. Takto detailně a precizně zpracované výstupy jsem dosud neviděl, a to jsem se dostal do kontaktu již s celou řadou internetových bankovnictví českých bank. Navíc si můžete nechat zobrazit dokonce i přehled činnosti v internetovém bankovnictví, včetně toho, do jakých částí bankovnictví kdo, kdy a odkud přistupoval. Pro přístup k firemním financím je také možné zřídit více uživatelských účtů, u kterých si pak právě zde můžete zobrazit, který konkrétní uživatel co prováděl. Položka Správa účtů vám umožňuje nastavit dispozici s úroky a zůstatkem a umožňuje vám pojmenovat si jednotlivé bankovní účty. Asi nejdůležitější je podání pokynu. Zde máte k dispozici možnost vytvářet si šablony příkazů, což už dnes patří ke standardu. Co ke standardu ale nepatří, je absence šablon příjemců. Při zadání jednotlivého příkazu vám systém tedy u účtu, v jehož prospěch chcete peníze poslat, nenabídne výběr z uložených příjemců. Šablony jsou k dispozici jen na samotné příkazy, v rámci kterých si ovšem příjemce můžete uložit. Velice sympatické je také to, že vás systém při prvním použití dané šablony upozorní, abyste si pečlivě zkontrolovali všechny údaje. Odchozí platby se potvrzují SMS kódem. Příchozí autorizační SMS jsou zdarma. Celkově je tak způsob zabezpečení internetového bankovnictví identický jako v případě České spořitelny. Rozdíl je pouze v tom, že u Fio banky si přihlašovací jméno můžete zvolit sami, zatímco u České spořitelny obdržíte číselný kód, který je neměnný. Internetové bankovnictví také umožňuje nastavit si „hlásiče“ například po každém pohybu na účtu, při změně zůstatku, atd. Celkově lze tak internetové bankovnictví Fio banky hodnotit jako funkcemi velice pokročilé, ale ovládáním a vzhledem nepříliš zdařilé.

Skvělé služby v nepěkném obalu

Fio banka se svými službami pro firmy je skutečně zajímavou volbou. Nenabízí sice zázemí silné finanční skupiny, ale zároveň se jí také nemůže stát, že by některý její zaměstnanec během jednoho roku zašantročil pět miliard EUR jako se to stalo nejmenované matce jedné z českých bank. Navíc vklady jsou pojištěny na tu samou částku, v tom samém rozsahu a u té samé instituce jako u všech velkých bank v ČR, které si stále ještě mnohdy účtují dokonce poplatky za každou příchozí nebo odchozí platbu. Jediné, co lze Fio bance vytknout, a to takže skutečně ve velkém, je naprosto nezvládnutý vzhled jak samotného webu banky na http://www.fio.cz, tak internetového bankovnictví, které dává vzpomenout na webdesign z první poloviny 90. let minulého století. Celkově však lze služby Fio banky pro firmy určitě doporučit a i naše firma k ní od nového roku částečně přechází.

Použitá literatura a další zdroje

[1] Fio banka. Fio banka [online]. 2010 [cit. 2010-12-14]. Dostupné z WWW: <http://www.fio.cz/>.

[2] Ministerstvo spravedlnosti České republiky. Obchodní rejstřík a Sbírka listin [online]. 2010 [cit. 2010-12-14]. Dostupné z WWW: <http://www.justice.cz/xqw/xervlet/insl/index?sysinf.@typ=or&sysinf.@strana=searchSubject>.

[3] Fond pojištění vkladů. Fond pojištění vkladů [online]. 2010 [cit. 2010-12-14]. Dostupné z WWW: <http://www.fpv.cz/cs/>.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Share/Save/Bookmark